JOIN-US

Benefits of Joining ESICM

 

> Learn more

becomeMember

Become
a Member

 

> Register Now

03

Renew
Membership

 

> Renew Now

GLOBE_HAND_CONNECT_SQUARE

Discover our
Job Descriptions

 

> Access

Elections

Elections 2019

Here is the schedule of the 2nd call of candidates for the following positions:

  • Examination Committee Chair
  • National Representative Denmark
  • National Representative Russian Federation
  • National Representative Switzerland
  • National Representative European Countries with less than 25 members

31st May – 11th June 2019 11.00 AM CET: Call for candidates (Closed)

17th June 1.00 PM CET – 24th June 2019 11.00 AM CET: Ballots

You will find the results of the first ballots below.

You can find the job descriptions here

Information about the structure of the Society (including the SOPs) can be found here.

ESICM Elections Code of Conduct

Chair of the Division of Professional Development

  • Elected: Frantisek Duska

Chair Editorial & Publishing Committee

  • Elected: Adrian Wong

Chair N&AHP Committee

  • Elected: Johannes Mellinghoff

Chair NEXT Committee

  • Elected: Stefan Schaller

National Representative – Austria

  • Elected: Thomas Hamp

National Representative – Czech Republic

  • Elected: Jan Benes

National Representative – Denmark

No applications, we will open a second call for candidates in June

National Representative – Finland

  • Elected: Matti Reinikainen

National Representative – France

  • Elected: Antoine Vieillard-Baron

National Representative – Ireland

  • Elected: Colman O’Loughlin

National Representative – Italy

  • Elected: Katia Donadello

National Representative – The Netherlands

  • Elected: Rik Gerritsen

National Representative – Poland

  • Elected: Mariusz Piechota

National Representative – Romania

  • Elected: Ioana Grintescu

National Representative – Russian Federation

No applications, we will open a second call for candidates in June

National Representative – Sweden

  • Elected: Michelle Chew

National Representative – Switzerland

No applications, we will open a second call for candidates in June

National Representative – Country with less than 25 members

No applications, we will open a second call for candidates in June

International Representative – North America

  • Elected: Nathan Nielsen

Chair, Acute Kidney Injury (AKI)

  • Elected: Marlies Ostermann

Chair, Ethics (ETH)

  • Elected: Christiane Hartog

Chair, Neuro-Intensive Care (NIC)

  • Elected: Geert Meyfroidt

Chair, Trauma and Emergency Medicine (TEM)

  • Elected: Claudio Sandroni

Deputy, Acute Kidney Injury (AKI)

  • Elected: Antoine Schneider

Deputy, Ethics (ETH)

  • Elected: Diederik Van Dijk

Deputy, Health Services Research & Outcome (HSRO)

  • Elected: Arzu Topeli Iskit

Deputy, Systemic Inflammation and Sepsis (SIS)

  • Elected: Marc Leone

Deputy, Trauma and Emergency Medicine (TEM)

  • Elected: Sophie Hamada

3 Members (nominated)

1 Chair Elected

No applications, we will open a second call for candidates in June

3 Elected Members

  • Sven Ballnus
  • Rene Schmidt
  • Petr Waldauf

3 Nominated Members

1 Chair Elected

  • Lennie Derde

2 Elected Member

  • Hynek Riha
  • Charlotte Van Den Berg

6 Committee members

  • Marta Borkowska
  • Carole Boulanger
  • Anne-Sophie Debue
  • Nikolaos Efstathiou
  • Katerina Iliopoulou
  • Margo Van Mol

5 Committee members

  • Burcin Halacli
  • George Karlis
  • Maria Martinez Martinez
  • Mariangela Pellegrini
  • Laura Preis

2 Committee Members Nominated

  • Hans Ulrich Rothen

YOU MAY ALSO BE INTERESTED IN

education

Thematic Advanced Master Classes
European Diplomas
E-learning
Career Development

LIVES-world

LIVES
LIVES FORUM
EuroAsia
e-LIVES

Research

Research Awards
Trials Group
Surveys
Endorsed projects

webinar_banner.jpg

News
Topics
Guidelines
EJRC Article Reviews